Slovenský trh s nehnuteľnosťami sa zotavuje
Trh rezidenčných nehnuteľností na Slovensku začína ožívať a nájomné bývanie získava na popularite, hovoria odborníci. Zaujímavé je, že jeden z developerov navrhol alternatívu ku klasickej hypotéke a oživil koncept družstevného bývania.
Podľa odborníkov sa trh konečne začína zotavovať. Stále viac sa hovorí o nájomnom bývaní a jeden z developerov oživil myšlienku družstevných bytov.
„Oživenie trhu sa začalo vo februári tohto roka. Ľudia si zvykli na vyššie úrokové sadzby, platy vzrástli a ceny nehnuteľností klesli, čo sprístupnilo nehnuteľnosti,“ vysvetlil pre Forbes Vladimír Boháč, riaditeľ Arvin & Benet.
Trh s nehnuteľnosťami si zobral prestávku. Podľa Boháča bola hlavnou príčinou rastu cien nehnuteľností zvýšená úroková sadzba Európskej centrálnej banky, čo viedlo k nárastu hypotekárnych úverov, ktoré si mnohí ľudia nemohli dovoliť. „Vidíme to na väčšom počte záujemcov a rýchlejšom rozhodovaní. V roku 2023 ľudia často rozmýšľali týždne po prehliadke nehnuteľnosti,“ dodal odborník.
Mnohí, najmä tí, ktorí uprednostňujú hotovosť, čakali na dno tohto ekonomického cyklu. „Už sme to prekonali a ľudia opäť začínajú nakupovať,“ zdôraznil pre Forbes.
„Po ochladení trhu na jeseň 2022 v posledných mesiacoch sledujeme jeho oživenie. To odráža aj Barometer nehnuteľností Únie realitných kancelárií Slovenskej republiky, ktorý mesačne sleduje ceny bytov v regionálnych mestách. Koncom apríla bol už piatykrát za sebou v pluse, pričom dosiahol hodnotu 2689 eur/m²,“ uviedol analytik Vladimír Kubrický.
Hodnota Barometra nehnuteľností sa za prvé štyri mesiace tohto roka zvýšila len o 2,3 percenta, čo zodpovedá rastu, ktorý sme sledovali za jeden mesiac v rokoch 2021 a 2022. Napriek oživeniu Kubrický momentálne nepredpokladá boom na trhu.
„Nálada na trhu sa zlepšuje, záujemcovia o kúpu nečakajú a chodia na obhliadky. Na väčšie prebudenie si však budeme musieť ešte chvíľu počkať. Väčšia skupina kupujúcich sa zapojí do hry až vtedy, keď budú hypotéky výrazne lacnejšie,“ dodal analytik.
Podľa Víta Sourala, manažéra Flat Zone, bude dynamika cien nehnuteľností závisieť od úrokových sadzieb. „Ak sadzby klesnú na 3 percentá, dopyt sa zvýši a ceny porastú, ak bude výstavba nedostatočná,“ uviedol Soural.
Kubrický uviedol, že trh s nehnuteľnosťami momentálne nemá jasný smer. Niekde ceny klesajú, inde rastú. „Pozorujeme rôzne zmeny na rôznych miestach a typoch bytov. Pohyb cien je väčšinou mierny, do 2 percent za prvé štyri mesiace tohto roka. Ponuka tiež kolíše: pri starých bytoch sledujeme pokles, pri nových zvýšenie,“ uviedol analytik.
Ponuka nových bytov v Bratislave rastie, v regiónoch sú zvyčajne ponúkané staré byty. „Očakávame, že s rastúcim dopytom sa celková ponuka mierne zníži. Zároveň si myslíme, že segment novostavieb v regionálnych mestách bude silnieť,“ dodal Soural.
Odborníci sledujú rastúci záujem o nájomné bývanie, ktoré sa stáva dostupnejšou alternatívou ku kúpe bytu. „Očakávame, že trh s nájmami bude rásť na objeme kvôli čoraz nižšej dostupnosti vlastného bývania,“ povedal Soural.
Miroslav Linhart z Deloitte uviedol, že nájomné sa výrazne zvýšilo. „V porovnaní s 1. kvartálom 2023 vzrástlo priemerné nájomné o 10,9 percenta,“ zhodnotil Linhart.
Priemerné nájomné v 1. kvartáli 2024 bolo 710 eur bez energií a poplatkov, v Bratislave 870 eur. Podľa odborníka sa rast cien nájomného stabilizuje.
Alternatívou k hypotéke je družstevné bývanie, ktoré obnovil developer YIT Slovakia. Generálny riaditeľ spoločnosti vysvetlil, prečo firma podporuje tento typ bývania. „Chceme diverzifikovať. Skúsenosti z Prahy ukazujú, že družstevné bývanie funguje dobre. Preto sme sa rozhodli ho otestovať aj v Bratislave,“ uviedol Murko pre Forbes.
Ak máte po prečítaní tohto článku otázky, neváhajte nám zavolať! Kontakty nájdete tu: https://www.babonytre.sk/kontakt
Tiež sa prihláste na odber nášho Telegram kanála - https://t.me/nehnutenostBratislava (naše aktuálne ponuky a rýchle odpovede na vaše otázky ohľadom nehnuteľností)
Zdrojový text: https://www.forbes.sk
Zdroj fotografie: https://slovakia.travel