Nový stavebný zákon: Šanca na zlepšenie výstavby, no s rizikami
Dlho očakávaná novela stavebného zákona by mohla priniesť zásadné zmeny v procese povoľovania stavieb na Slovensku. Návrh zákona je momentálne v parlamente a vyvoláva diskusie nielen medzi poslancami, ale aj odborníkmi z oblasti stavebníctva a developmentu. Zatiaľ čo mnohí vnímajú prínosy v podobe zjednodušenia a zrýchlenia procesov, objavujú sa aj obavy z pretrvávajúcich nedostatkov.
Kľúčové reformy v prospech výstavby
Jednou z najvýznamnejších zmien je zlúčenie územného a stavebného konania do jediného procesu – konania o stavebnom zámere. Podľa Mareka Kundráta z developerskej spoločnosti Corwin aktuálny systém trvá roky, čo komplikuje realizáciu projektov. „Počas tejto doby sa menia trhové podmienky, ceny materiálov, úrokové sadzby, ale aj geopolitická situácia,“ upozorňuje Kundrát.
Ďalšou dôležitou novinkou je zavedenie princípu tzv. fikcie súhlasu. Ak dotknutý orgán neodpovie v zákonnej lehote (30, 60 alebo 90 dní), bude sa to automaticky považovať za súhlas. Tento krok by mohol eliminovať neefektívnosť a oneskorenia spôsobené nečinnosťou úradov.
Riešiť by sa mali aj špekulatívne námietky, ktoré často blokujú povoľovanie stavieb. „Správne orgány nebudú povinné zaoberať sa opakovane rovnakými námietkami, čo zamedzí ich zneužívaniu na umelé predlžovanie procesov,“ vysvetľuje Kundrát.
Digitalizácia: Posun vpred, no s limitmi
Významnou súčasťou reformy je možnosť elektronického podávania žiadostí a dokumentácie. „Tento krok zvýši transparentnosť a zníži náklady, keďže papierová forma bude postupne nahradená elektronickou,“ hovorí Juraj Suchánek z Inštitútu urbánneho rozvoja. Napriek tomu experti upozorňujú, že digitalizácia mohla byť ambicióznejšia. Komunikácia medzi stavebnými úradmi a dotknutými orgánmi zostane prevažne v súčasnej forme, čo limituje potenciálne benefity.
Pretrvávajúce nedostatky a výzvy
Napriek viacerým pozitívnym zmenám zostávajú niektoré aspekty neuspokojivé. Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, kritizuje rozhodnutie zachovať stavebné úrady na miestnej úrovni v ich súčasnom počte. Podľa neho to môže spôsobiť problémy s odbornou spôsobilosťou a efektívnosťou rozhodovania, najmä v menších obciach. „V dlhodobom horizonte bude nevyhnutné riešiť túto roztrieštenosť verejnej správy, ktorá je neudržateľná,“ dodáva Kováčik.
Okrem toho upozorňuje Marek Kundrát na vážny problém zastaraných územných plánov. Tie často nereflektujú aktuálne potreby a spomaľujú proces výstavby. Staré plány vedú k nárastu satelitných obcí, chátraniu mestských zón a rastu cien nehnuteľností.
Vplyv na trh s nehnuteľnosťami
Očakávania, že nové pravidlá povedú k poklesu cien nehnuteľností, sú zatiaľ nejasné. Podľa odborníkov bude rozhodujúce, ako efektívne sa legislatíva aplikuje v praxi. „Plánované ciele zákona a jeho reálna implementácia sa často líšia,“ pripomína Kundrát.
K rastu cien prispievajú aj iné faktory, napríklad zvýšenie DPH na 23 %, ktoré vstúpi do platnosti od januára. To predstavuje významnú záťaž pre developerov v porovnaní s krajinami ako Maďarsko (5 %), Poľsko (8 %) či Česko (12 %).
Záver: Potenciál a očakávania
Nový stavebný zákon predstavuje krok správnym smerom, avšak jeho úspešnosť bude závisieť od ďalších krokov, ako je reforma územného plánovania, digitalizácia procesov a prijatie kvalitných vykonávacích predpisov.
Odborníci sa zhodujú, že ak sa podarí odstrániť súčasné prekážky, zákon môže priniesť pozitívny dopad na výstavbu, znížiť náklady a zvýšiť dostupnosť bývania. Skutočný prínos však ukáže až prax a čas.
Potrebujete pomoc s predajom?
Ak si neviete rady, ako začať, sme tu pre vás. Poskytneme vám podporu počas celého procesu – od prípravy nehnuteľnosti až po úspešné uzatvorenie predaja. Stačí vyplniť jednoduchý formulár na na3ej stranke a začneme spolupracovať na vašom úspechu.
Ak po prečítaní tohto článku máte otázky, zavolajte nám! Kontakty nájdete tu: https://www.babonytre.sk/kontakt
Sledujte nás tiež na našom Telegram kanáli - https://t.me/nehnutenostBratislava (naše aktuálne ponuky a rýchle odpovede na vaše otázky týkajúce sa nehnuteľností)
Zdrojový text: https://www.nehnutelnosti.sk
Zdroj fotografie: https://ua.korrespondent.net/